AKTUALIZACJE PROGRAMU FARA

pobierz aktualizację programu

Jeśli program pracuje na komputerze bez dostępu do Internetu lub nie używasz funkcji aktualizacji automatycznych, możesz pobrać z naszej witryny plik instalacyjny programu FARA z wbudowanymi wszystkimi aktualizacjami i uruchomić go na komputerze docelowym. 

pobierz aktualny katalog adresowy parafii

Jeśli program pracuje na komputerze bez dostępu do Internetu lub nie używasz funkcji aktualizacji automatycznych, możesz pobrać z naszej witryny aktualny katalog adresowy polskich parafii i zainstalować go na komputerze docelowym w programie FARA. 

HISTORIA AKTUALIZACJI PROGRAMU FARA

5.0.80.16-22 LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2024
  • Intencje – dodano miesięczny raport „Przyjął – odprawił” wyliczający stypendia wykorzystując średnią z intencji z ofiarami.
  • Ósemkowanie – nowy schemat rozliczeń intencji i Iura Stolae dla parafii Archdiecezji katowckiej.
  • Poprawki ogólne dotyczące stabilności i wydajności systemu.
5.0.80.11-15 WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK 2024
  • Finanse – seryjne kopiowanie wpisów z jednego miesiąca do innego.
  • Intencje – rozszerzenie funkcji powielania intencji.
  • Cmentarz – Zmiana sposobu szybkiego wyszukiwania grobów wg. lokalizacji WAŻNE!
  • Zapowiedzi – wydruk od niedzieli do niedzieli.
  • E-intencje 2.0.
  • Rozszerzenia księgi ofiarodawców.
  • Zaznaczanie wierszy w tabelach z klawiszem SHIFT.
  • Rozszerzenia aplikacji Cmentarz.
  • Rozszerzenia funkcji drukowania kopert.

Finanse – seryjne kopiowanie wpisów – wpisy jako szablon

W księdze przychodów i rozchodów dodano ikonę mc->mc, która pozwala na seryjne skopiowanie wybranych wpisów z jednego miesiąca do innego. Mechanizm działania tej funkcji jest bardzo prosty:

  • Zaznaczasz wpisy w danym miesiącu,
  • klikasz w ikonę mc->mc,
  • Podajesz, do którego miesiąca zaznaczone wpisy mają zostać skopiowane.

W ten sposób często powtarzające się operacje mogą zostać wykorzystane jako pewien szablon, do półautomatycznego tworzenia takich wpisów w kolejnych miesiącach.

Intencje – rozszerzenie funkcji powielania intencji.

Funkcja powielania intencji została rozszerzona o dodatkowe opcje pozwalające na wykluczenie/włączenie do operacji kopiowania ofiar, odprawiających, etc..

Cmentarz – zmiana sposobu szybkiego wyszukiwania grobów!

UWAGA!

W szybkiej wyszukiwarce wg. lokalizacji nie stosujemy już znaku / do oddzielania sektora od rzędu, itd. Zamiast tego stosujemy myślniki wpisując lokalizację w taki sposób, w jakim jest ona wyświetlana w kolumnie miejsce.

dawniej:

A/VIII/23

teraz:

A-VIII-23

Zapowiedzi – od niedzieli do niedzieli

W księdze zapowiedzi wprowadzono nowy szablon wydruku zapowiedzi w układzie od niedzieli do niedzieli.

E-intencje 2.0

Jeśli strona internetowa obsługuje tzw. protokół https (jej adres zaczyna się od https://) można aplikację e-intencje „podnieść” do wersji 2.0. Wersja ta ma zmieniony mechanizm transferu danych (stary mechanizm był czasem blokowany przez niektórych dostawców usług).
W e-intencjach 2.0 dodano także beta funkcję pozwalającą na wpisywanie intencji przez kapłanów przez Internet i przeglądarkę internetową bezpośrednio do programu FARA. Jest to funkcja inna niż rezerwowanie terminu przez osobę zamawiającą mszę. Aby uaktywnić tę funkcję trzeba po kliknięciu w ikonę e-intencji nacisnąć przycisk „Włącz”, a następnie nadać kapłanom tzw. PIN’y, których będą używać podczas rejestrowania intencji przez przeglądarkę.

E-intencje stworzą na serwerze parafii 2 podstrony przeznaczone dla kapłanów, do przyjmowania intencji.

Rozszerzenia księgi ofiarodawców

1. Funkcja Zapomnij w księdze archiwalnej

W archiwum księgi ofiarodawców dodana została ikona „Zapomnij”, która pozwala na usunięcie starych wpłat sprzed wielu lat, a także kart ofiarodowaców, jeśli od dawna już nie wspomagają parafii.

Usunąć można wpisy wg. kryterium daty, jak i na podstawie zaznaczonych wierszy w tabeli w archiwum księgi.

2. Formatowanie nazw

Nazwiska w księdze darczyńców nie są domyślnie formatowane tak, jak nazwiska czy imiona. W księdze dodano dodatkową opcję pozwalającą włączyć lub wyłączyć automatyczne formatowanie nazw tak, jak formatuje się nazwy własne.

Automatyczne formatowanie pozwala zachować estetykę pisowni dla nazwisk i imion, np. zwrot „jan kOwalski” zostanie automatycznie zamieniony na „Jan Kowalski„. Jednak przy nazwach firm i instytucji daje złe efekty, nazwa „SIGNUM-NET” zostanie zamieniona na „Signum-Net„, a „KEP” na ” Kep„. Wyłączenie tej opcji zostawia pełną swobodę przy wpisywaniu nazw darczyńców, trzeba jednak samemu zadbać o prawidłową pisownię. Aby włączyć/wyłączyć formatowanie trzeba kliknąć w ikonę Dostosuj w księdze ofiar i przejść na zakładkę Formatowanie.

Rozszerzenia aplikacji Cmentarz

Do księgi pochowanych wprowadzono ikony akcji (skrótów).

 Pierwsza ikona oznacza to samo, co naciśnięcie klawisza ENTER lub dwukrotne kliknięcie myszką w wierszu tabeli – otwiera ona kartę personalna osoby pochowanej w grobie.

Ta ikona zamiast karty personalnej otwiera bezpośrednio kartę grobu, w którym ta osoba spoczywa. Karta grobu zawiera informacje o wszystkich osobach spoczywających w grobie, jego opłatach, dysponencie, etc. Daje ona taki sam efekt jak otwarcie karty pochowanego, a następnie kliknięcie w ikonę O grobie.

Ta ikona otwiera od razu formularz wpłaty i pozwala zarejestrować nową wpłatę związaną z tym grobem i ew. tą osobą. Nową wpłatę można od razu szczegółowo opisać, zaksięgować i wydrukować KP lub rachunek szczegółowy.

Rozszerzenia funkcji drukowania kopert

Funkcja pozwalająca na umieszczenie w prawym, górnym rogu koperty (w miejscu przeznaczonym na znaczek) adnotacji o pobranej opłacie została rozbudowana tak, by możliwe było dowolne sformatowanie tej adnotacji i ew. otoczenie jej ramką w dowolnym kolorze.

Zaznaczanie wierszy w tabelach z klawiszem SHIFT

We wszystkich tabelach dodano możliwość zaznaczenia wiersza myszką z wciśniętym klawiszem SHIFT, czyli zaznaczenie jednocześnie wszystkich wierszy począwszy od klikniętego do poprzedniego zaznaczonego.

5.0.80.10 SIERPIEŃ 2024

Rozszerzenia aplikacji do nadruku kopert:

W funkcji nadruku kopert została dodana opcja pozwalająca na drukowanie w prawym, górnym rogu koperty, w miejscu znaczka pocztowego samodzielnie zredagowanego tekstu o zwolnieniu z opłaty pocztowej.

Jeśli korzystamy z samodzielnie stworzonego formatu koperty musimy na nim określić miejsce notatki. 

5.0.80.1-9 LIPIEC 2024

Rozszerzenia aplikacji do obsługi cmentarza:

Opłaty:

Indeks rodzajów opłat został rozbudowany do postaci katalogu opłat, w którym można dla każdej opłaty określić cenę lub składniki cen oraz jej typ określającym czy jest to płatność jednorazowa czy cykliczna (okresowa). Płatności cykliczne zostały ponadto podzielone na 2 kategorie. Istnieją więc 3 typy opłat:

W: opłaty cykliczne – wpływające na datę ważności grobu (np. placowe, pogrzeb wraz z dzierżawą, itp) – oznaczane kolorem zielonym

A: opłaty cykliczne, nie wpływające na datę wygasania, np roczne opłaty za wywóz śmieci, itp – jeśli takie opłaty są stosowane – oznaczane kolorem niebieskim.

R: opłaty jednorazowe, np. pomnik – takie opłaty również nie wpływają na datę ważności grobu – oznaczane są kolorem ceglanym

Program proponuje ewentualne przepisanie nowej daty ważności grobu z daty opłaty do karty grobu tylko dla opłat typu W.

Zdjęcia:
  • Wprowadzono funkcje automatycznego obracania zdjęć wyświetlanych na kartach grobu, jeżeli jest to możliwe.
  • Wprowadzono obsługę zdjęć w formacie PNG.
  • Wprowadzono funkcje przeskalowywania w locie i zmniejszania rozmiarów oraz ewentualnego obracania zdjęć umieszczanych na wydrukach kart grobu co ma duże znaczenie przy wydruku seryjnym, gdy drukuje się lub eksportuje do pliku WORD lub PDF kilkadziesiąt kartotek na raz.
  • Poprawiono funkcję przeskalowywania zdjęć i formularza w księdze grobów w trybie, w którym pola danych nie są rozszerzane, zmienia się natomiast rozmiar wyświetlanych zdjęć.
Księga pochowanych:

W indeksie księgi pochowanych dodano kolumnę z danymi dysponenta grobu (imię, nazwisko, miejscowość, telefon)

Zezwolenie na postawienie nagrobka:

W zezwoleniu na postawienie nagrobka (druk nr 1) dodano możliwość samodzielnego określenia pełnej treści i stopki zezwolenia.

Pozostałe modyfikacje:
  • W księdze ofiarodawców dodano do archiwum szybki podgląd wpłat (tak samo, jak w księdze głównej).
  • Poprawiono funkcję seryjnego scalania kart osobowych, która przy bardzo dużej liczbie scalanych par kartotek „stawała dęba”.
Korekty:
  • Do funkcji wyświetlania opłat cmentarnych wkradł się błąd polegający na sygnalizowaniu dla każdej opłaty faktu powiązania z księgą przychodów i rozchodów także w sytuacji, gdy takiego powiązania nie było. W aktualizacji 5.0.80.8 błąd ten został usunięty.
  • Arch. katowicka: Do arkusza achtlowania intencji wkradł się błąd powodujący niewłaściwe wyświetlanie arkusza. Błąd został usunięty w aktualizacji nr 5.0.80.9.
5.0.79.70 – 74 CZERWIEC 2024 

W sekcji Cmentarz dodana została ikona Internetowa Wyszukiwarka Grobów, która pozwala na połączenie cmentarza ze stroną WWW i jej natychmiastową, bezobsługową aktualizację w 3 różnych wariantach:

  • jako wtyczkę na własnej stronie WWW parafii (wariant bezpłatny)
  • jako własną domene i stronę w serwisie https://polskie-cmentarze.info (50-100 zł rocznie)
  • jako połączenie z usługą zewnętrznego dostawcy.

Szczegółowy opis i zakres tych wariantów oraz opis funkcji można znaleźć klikając tutaj.

W księdze chrztów i w drukarzu dodano świadectwo chrztu wg. szablonu stosowane w archidiecezji krakowskiej.

5.0.79.65 – 69 maj 2024 

Aktualizacja nr 65 to pierwsza z aktualizacji przewidzianych na maj-czerwiec 2024. Wprowadza ona do programu wtyczkę do systemu ePismo. ePismo nie jest częścią FARY – jest to odrębna, niezależna aplikacja ks. Dawida Huleckiego służąca do generowania dokumentów z kodem QR potwierdzającym ich autentyczność.

Kod QR zawierający informacje o tym, kto jest nadawcą dokumentu i do kogo jest on kierowany oraz jakiego typu jest to dokument (np. świadectwo chrztu, zaświadczenie dla rodzica chrzestnego, itd.) może z kolei zostać odczytany przy pomocy ePisma.

ePismo nie jest adresowane specjalnie do użytkowników FARY – można z niego korzystać bezpośrednio na platformie https://epismo.ekuria.pl nie dysponując nawet żadnym oprogramowaniem dla parafii.

W programie FARA można nawiązać tylko połączenie z tą zewnętrzną aplikacją, aby generować dokumenty na podstawie danych, które są już do FARY wpisane – bez ich ponownego przepisywania do formularzy.

Strona projektu i informacje o tym, jak założyć konto (które będzie weryfikowane): https://epismo.ekuria.pl

5.0.79.59-64 – styczeń 2024 
  • W aplikacji cmentarz dodano możliwość integracji internetowej wyszukiwarki grobów z własną stroną WWW w sposób całkowicie niezależny od środowiska strony, np. WordPressa i tym samym nie kolidujący z jego aktualizacjami.
  • W funkcji przeglądu mapy w przeglądarce internetowej cmentarza dodano możliwość wyświetlania planu bez podkładu mapy, szkicu lub zdjęcia z drona.
5.0.79.56-58 – Grudzień 2023 
  • W sekcji Narzędzia dodano nową funkcję Narzędzia do korekty kartotek. Umieszczono w nich kilka nowych narzędzi, z których najważniejszą jest scalarka kart osobowych pozwalająca scalać ze sobą karty osobowe, które na skutek pomyłek przy wprowadzaniu danych zostały zdublowane (np. w wyniku 2-krotnego założenia karty osobowej tej samej osobie).
  • W księdze intencji dodano sortowanie wg. daty przyjęcia.
  • W świadectwach bierzmowania usunięto błąd polegający na ucinaniu adresu parafii Chrztu przy długiej nazwie parafii.
  • W opłatach cmentarnych zmieniono sposób płatności z “gotówka/przelew” na dowolny. wybieralny z listy (gotówka, przelew, karta, blik, itd..).
  • W księdze komunijnej dodano 2-gie imię dziecka.
  • W księdze finansowej dodano możliwość własnego dostosowania sposobu przeliczania kwot u dołu okna (pod tabelą)
  • W księdze uczniów poprawiono błąd występujący w wersji sieciowej, który uniemożliwiał założenie karty ucznia poprzez wybór z kartoteki.
  • Dla parafii archidiecezji katowickiej wprowadzono obsługę nowych zasad ósemkowania obowiązujących od 1 stycznia 2024 roku.
  • W aplikacji do obsługi tras kolędowych wprowadzono dodatkową ikonę pozwalającą na utworzenie wykazu rodzin, których adresy nie pasują do żadnego elementu trasy.
5.0.79.50-55 – sierpień 2023 
  • W aplikacji E-intencje dodano możliwość określenia limitu znaków w treści zamawianej intencji oraz w uwagach.
  • Poprawiono błąd polegający na nie zapisywaniu w kopii bezpieczeństwa bazy danych ustawień dotyczących aktualizacji automatycznych – mogło to powodować, że po odtworzeniu bazy danych z archiwum aktualizacje automatyczne nie były włączone.
  • Poprawiono błąd powodujący, iż w wydruku “Od niedzieli do niedzieli (1)” przy niektórych ustawieniach nie była drukowana data.
  • Aplikacja służąca do weryfikacji kart osobowych została uaktywniona także w zestawach zawierających wyłącznie aplikacje do obsługi cmentarza.
  • W aplikacji E-intencje poprawiono sposób wyświetlania na pulpicie programu banera informacyjnego o liczbie intencji oczekujących na zatwierdzenie.
5.0.79.48-50 – lipiec 2023 
  • Plan cmentarza – w przypadku eksportu do pliku graficznego dużego planu, gdzie program dzieli go na kilka plików wprowadzono dodatkową opcję pozwalająca na eksport do 1 tylko pliku graficznego, bez względu na wielkość planu. Plik taki może być jednak bardzo duży objętościowo (rzędu kilkudziesięciu MB) i nie zawsze otworzy się od razu.
  • Księga grobów – zmieniono układ na karcie grobu – zmarli wyświetlają się w kolejności wg. daty śmierci, a nie alfabetycznie. Dodatkowo wprowadzono opcję pozwalającą zdecydować, czy na drukowanych dokumentach z grobami zmarli mają być drukowani w kolejności wg. daty śmierci czy wg. nazwisk. Opcja jest dostępna po kliknięciu w ikonę “Dostosuj” w księdze grobów na zakładce “Kolejność drukowania zmarłych”
  • Cmentarz – w funkcji eksportu na WWW dodano możliwość połączenia cmentarza z portalem https://polskie-cmentarze.info, na którym parafie, które z różnych względów nie są w stanie umieścić cmentarza na własnej stronie WWW mogą zakładać swoje podstrony, np: https://rozanka-nad-bugiem.polskie-cmentarze.info, https://gorzkow-bochnia.polskie-cmentarze.info, itd.
5.0.79.40-47 – maj 2023 
  • poprawki wydajności w sieciach opartych na linuxowych serwerach NAS (głównie QNAP i SYNOLOGY)
  • Plan cmentarza – poprawiono funkcję umieszczania obiektu dokładnie w miejscu kursora
  • Plan cmentarza – ustalono priorytet wyświetlania umieszczając na pierwszym miejscu groby. Oznacza to, że w przypadku nałożenia na grób lub jego fragment jakiegoś innego obiektu grób będzie zawsze na pierwszym planie.
  • Migracja z księgi Chrztów do Bierzmowanych – poprawiono kopiowanie imienia z Bierzmowania, jeśli takie było już wpisane na karcie.
  • W aplikacji do obsługi cmentarza dodano funkcję do wyszukiwania grobów zdublowanych oraz niepoprawnie opisanych.
starsze aktualizacje – kalendarium
  • 5.0.79.38-39 – kwiecień 2023
  • 5.0.79.31-37 – marzec 2023
  • 5.0.79.16 – 17 grudnia 2022
  • 5.0.79.15 – 5 grudnia 2022
  • 5.0.78 – 21 luty 2022
  • 5.0.77 – 14 czerwca 2021
  • 5.0.76 – 2 stycznia 2021
  • 5.0.75 – 17 kwietnia 2020
  • 5.0.74 – 9 grudnia 2019
  • 5.0.73 – 30 września 2019
  • 5.0.72 – 15 kwietnia 2019
  • 5.0.71 – 23 listopada 2018
  • 5.0.70 – 23 czerwca 2018
  • 5.0.69 – 16 maja 2018
  • 5.0.68 – 21 lutego 2018
  • 5.0.67 – 22 września 2017
  • 5.0.66 – 11 lutego 2017
  • 5.0.65 – 10 listopada 2016
  • 5.0.64 – 4 lipca 2016
  • 5.0.63 – 31 marca 2016
  • 5.0.62 – 25 stycznia 2016
  • 5.0.61 – 30 listopada 2015
  • 5.0.60 – 31 października 2015
  • 5.0.59 – 29 września 2015
  • 5.0.58 – 5 czerwca 2015
  • 5.0.57 – 30 maja 2015
  • 5.0.56 – 11 marca 2015
  • 5.0.55 – 7 marca 2015
  • 5.0.54 – 28 lutego 2015
  • 5.0.53 – 14 lutego 2015
  • 5.0.52 – 17 listopada 2014
  • 5.0.51 – 21 lipca 2014
  • 5.0.50 – 22 kwietnia 2014
  • 5.0.49 – 7 grudnia 2013
  • 5.0.48 – 6 lipca 2013
  • 5.0.47 – 5 kwietnia 2013
  • 5.0.46 – 25 czerwca 2012
  • 5.0.45 – 21 lutego 2010
  • 5.0.44 – 14 listopada 2011
  • 5.0.43 – 29 sierpnia 2011
  • 5.0.42 – 31 marca 2011
  • 5.0.41 – 5 stycznia 2011
  • 5.0.40. 7 września 2010
  • 5.0.39 – 4 maja 2010
  • 5.0.38 – 29 marca 2010
  • 5.0.37 – 9 stycznia 2010
  • 5.0.36 – 13 października 2009
  • 5.0.35 – 21 września 2009
  • 5.0.34 -13 września 2009
  • 5.0.33 – 18 sierpnia 2009
  • 5.0.32 – 3 sierpnia 2009
  • 5.0.31 – 23 lipca 2009
  • 5.0.30 – 10 lipca 2009
  • 5.0.29 – 5 lipca 2009
  • 5.0.28 – 18 czerwca 2009
  • 5.0.27 – 13 czerwca 2009
  • 5.0.26 – 5 czerwca 2009
  • 5.0.25 – 3 czerwca 2009
  • 5.0.24 – 25 maja 2009
  • 5.0.23 – 9 maja 2009
  • 5.0.22 – 5 maja 2009
  • 5.0.21 – 25 kwietnia 2009
  • 5.0.20 – 24 kwietnia 2009
  • 5.0.19 – 22 kwietnia 2009
  • 5.0.18 – 15 kwietnia 2009
  • 5.0.17 – 14 kwietnia 2009
  • 5.0.16 – 13 kwietnia 2009
  • 5.0.15 – 5 kwietnia 2009
  • 5.0.14 – 3 kwietnia 2009
  • 5.0.13 – 2 kwietnia 2009
  • 5.0.12 – 1 kwietnia 2009
  • 5.0.11 – 31 marca 2009
  • 5.0.10 – 28 marca 2009
  • 5.0.9 – 27 marca 2009
  • 4.0 – 2006
  • 3.2 – 2004
  • 3.1.a – 2003
  • 3.1 – 2002
  • 3.0 – 2001
  • 2.1.a – 1998 (Windows 3.1)
  • 2.1 – 1996 (Windows 3.1)
  • 1.2 – 1992 (MS DOS)