KARTOTEKA
Kartoteka składa się z księgi rodzin oraz dwóch ksiąg pomocniczych: księgi osób i archiwalnej księgi rodzin. Księgi rodzin i osób są ze sobą powiązane. Zmiana danych na karcie osobowej spowoduje ich zmianę również na karcie rodzinnej i vice versa.
Kartoteki można zakładać na kilka różnych sposobów – w zależności od specyfiki bazy danych. Można to prześledzić na filmie instruktażowym.
FIltrowanie – zawęża zakres przeglądanych kartotek do kart
Filtry można dowolnie zmieniać i kasować.
Automat – przyspiesza wpisywanie automatycznie wpisując
Automaty można dowolnie zmieniać i kasować.
DRUK SERYJNY
pozwala na wydrukowanie wszystkich kart z danej ulicy, wioski czy zgrupowanych wg. innego kryterium – na raz – bez konieczności drukowania każdej z nich osobno.
Przed wydrukiem można ustawić kolejność, w jakiej karty mają zostać wydrukowane.
SERYJNY DRUK KOPERT
pozwala na nadrukowanie wielu kopert adresami z kartoteki naraz – bez konieczności otwierania każdej karty osobno i drukowania oddzielnie każdej koperty.
W podobny sposób można nadrukowywać etykiety adresowe, które można kupić w sklepie papierniczym w arkuszach.
Można też korzystać ze specjalizowanych drukarek etykiet, np. „Zebra”.
SERYJNA AKTUALIZACJA PO KOLĘDZIE
pozwala na zaktualizowanie wielu kartotek naraz, na przykład:
- Zaznacz karty, gdzie przyjęto kolędę,
- kliknij w ikonę aktualizacji,
- wskaż, aby do zaznaczonych kartotek wpisać literę T w bieżącym roku.
W podobny sposób można seryjnie aktualizować także inne informacje związane z kolędą.
DOSTOSUJ WZÓR WYDRUKU
pozwala na oznaczenie, co ma zostać umieszczone na wydruku kartoteki – jakie dane, jaki zakres lat kolędy, jakie znaczniki, etc..
Można także zamówić u producenta programu dodatkowy wydruk stworzony wg. wzoru dostarczonego przez parafię – jest to już jednak usługa odpłatna.
REJESTRACJA ZMIAN
pozwala na sprawdzenie kto, kiedy i na jakim urządzeniu dokonał zmiany danych oraz stwierdzenie co zostało zmienione i na co.
Dane na kartotece mogą zostać zmodyfikowane zarówno na komputerze, jak i na iPadzie.
RELACYJNOŚĆ
pozwala na natychmiastowe sprawdzenie w jakich księgach, kartotekach i rejestrach programu dana osoba figuruje.
- otwórz kartę osoby,
- kliknij w ikonę księgi,
- kliknij w przycisk pokaż, by otworzyć pełny wpis.
AUTOMATYZM
pozwala na wykonanie całego ciągu czynności po śmierci danej osoby (przeniesienie do archiwalnych rejestrów w grupach, zmianę stanu cywilnego małżonka, etc..).
KREATOR Z KART OSOBOWYCH
pozwala na szybkie założenie kartoteki na podstawie serii kart osobowych w sytuacji, gdy w przyjętej metodzie pracy założono lub wytworzono wcześniej samą kartotekę osobową, a dopiero później przystąpiono do tworzenia kartoteki rodzinnej.
ZAAWANSOWANE FUNKCJE
pozwalają na zarchiwizowanie kartotek, na których od dłuższego czasu nie odnotowano żadnych zmian.
Pozwalają one również na seryjną weryfikację i korektę kartotek oraz na wpisywanie ofiar.
MATERIAŁY FILMOWE
Film instruktażowy z poradnikiem krok po kroku pokazujący sposób zakładania kartoteki w programie FARA.
Film pokazuje w jaki sposób wyszukać karty, w których dane mogą zawierać błędy literowe lub zachwianą chronologię.
Film instruktażowy pokazujący jak zawęzić zakres przeglądanych kartotek do jednej, konkretnej ulicy.
Film pokazuje jak odszukać jubilatów, wydrukować seryjnie koperty z ich adresami, stworzyć listę, etc..
Film instruktażowy pokazujący jak nadrukować koperty adresami z kartoteki zarówno dla jednej rodziny/osoby, jak i seryjnie – czyli dla wielu kartotek naraz.
Film pokazuje w jaki sposób wydrukować naraz większą liczbę kartotek.
Film pokazuje sposób zakładania księgi chorych na podstawie istniejącej już kartoteki – a więc bez ponownego wpisywania tych samych danych.
Film pokazuje sposób zakładania grup parafialnych oraz seryjnego wpisywania do rejestru jej członków na podstawie kartoteki – bez konieczności powtórnego wpisywania tych samych danych.
CMENTARZ
W programie FARA można zaprowadzić więcej niż 1 cmentarz i „poruszać” zarówno w obrębie jednego z nich jak i w ujęciu całościowym. Wszystkie cmentarze administrowane przez parafię obsługiwane są w programie FARA w ramach 1 licencji – nie trzeba kupować osobnych licencji na odrębne cmentarze.
KSIĘGA GROBÓW
KSIĘGA POCHOWANYCH
OPŁATY
UPROSZCZONY PLAN
WYSZUKIWARKA INTERNETOWA
NARZĘDZIA KONTROLNE
I KOMUNIE ŚW.
Księgę komunijną można prowadzić w tradycyjny sposób – a więc tylko w formie samej księgi. Oprócz tego FARA 5.0 oferuje jednak jeszcze dwie księgi pomocnicze wyświetlane na dodatkowych zakładkach. Są to księga przygotowawcza (katechetyczna) oraz księga odnowień przyrzeczeń chrztu św. (w różnych regionach kraju ta księgi występuje czasem pod różnymi nazwami.
Księgą przygotowawcza pozwala na ewidencję dzieci przygotowywanych do przystąpienia do I Komunii św. oraz rejestrowanie uczestnictwa w nabożeństwach, spotkaniach z rodzicami i przekazanych dewocjonaliów, przy czym można to robić w sposób seryjny, przy pomocy specjalnego arkusza w programie FARA.
KSIĘGA PRZYGOTOWAWCZA
KSIĘGA I KOMUNI ŚW.
KSIĘGA ODNOWIEŃ
BIERZMOWANIA
Księgę Bierzmowanych można prowadzić w tradycyjny sposób – a więc tylko w formie samej księgi. Oprócz tego FARA 5.0 oferuje jednak dodatkową księgę pomocniczą – dla dzieci przygotowywanych do Bierzmowania.
3 letnia księga przygotowawcza pozwala na ewidencję dzieci przygotowywanych do Bierzmowania oraz rejestrowanie uczestnictwa w nabożeństwach i spotkaniach, przy czym można to robić w sposób seryjny, przy pomocy specjalnego arkusza w programie FARA.
KSIĘGA PRZYGOTOWAWCZA
KSIĘGA BIERZMOWANYCH
INTENCJE
FUNKCJE PODSTAWOWE
FUNKCJE ZAAWANSOWANE (GŁÓWNIE DLA WIELKICH PARAFII)
E-INTENCJE
Bezpłatna aplikacja dodawana do księgi intencji pozwalająca na bezobsługową aktualizację intencji i wolnych terminów na stronie WWW oraz (opcjonalnie) na przyjmowanie rezerwacji terminów przez stronę WWW.
Wszystkie elementy (łącznie z formularzem zamówienia) tworzy się bezpośrednio w programie FARA, zaś wtyczka na stronie WWW przejmuje jej formatowanie – co oznacza, iż strona z intencjami zachowuje style i wygląd całej witryny.
Ewentualna pomoc przy konfiguracji aplikacji i wtyczki na stronie WWW opartej na systemach WordPress i Joomla jest bezpłatna. W przypadku stron wykonanych przy pomocy innych narzędzi wtyczka może być podłączona przez administratora strony. Jeśli nie jest to możliwe konfiguracja wtyczki na stronie jest odpłatna wg. indywidualnej wyceny (zazwyczaj ok. 100-150 zł).
Aplikacja na bieżąco, po każdej zmianie danych w księdze intencji przesyła część danych (data, godzina, intencja, typ) do bazy danych serwera WWW. Obydwie bazy danych: Fary na komputerze lokalnym oraz strony WWW są na bieżąco synchronizowane.
Dane wysyłane są z wykorzystaniem protokołu FTP lub SFTP (wybiera się go w trakcie konfigurowania aplikacji) do oddzielnego foldera na serwerze WWW. Następnie są one ładowane przez program FARA do bazy danych – zazwyczaj jest to ta sama baza danych, której używa strona WWW, ale może to być dowolna inna baza na dowolnym hoście. Ewentualne zgłoszenia rezerwacji terminów zapisywane są przez aplikację w wydzielonym folderze na serwerze WWW, skąd następnie są pobierane przez program FARA i umieszczane w rejestrze zgłoszeń bezpośrednio w bazie danych programu FARA.
INTERNETOWA WYSZUKIWARKA GROBÓW I ZMARŁYCH
NA STRONIE PARAFII
U ZEWNĘTRZNEGO DOSTAWCY
Program może automatycznie wysyłać dane na serwer zewnętrznego dostawcy usług, który dostarcza własne rozwiązania w zakresie wyszukiwania grobów i zmarłych.
Wysyłane są tylko dane publikowalne i zdjęcia.
DANE PUBLIKOWALNE
ZDJĘCIA
MAPY
OPROGRAMOWANIE WYSZUKIWARKI
AKTYWACJA
OPŁATY
WYBRANE REALIZACJE
strona parafii
nasz serwer
serwer parafii
serwer parafii
SIGNUM-NET
parafia lub nasza pomoc
brak
polskie-cmentarze.info
nasz serwer
nasz serwer
nasz serwer
SIGNUM-NET
parafia lub nasza pomoc
100 zł/rok
zewnętrzny dostawca
jego serwer
jego serwer
jego serwer
jego
on
jego cena
APLIKACJE I NARZĘDZIA FARY
Można kupić tylko wybrane aplikacje, jak i dokupić kolejne do posiadanego zestawu.