AKTUALIZACJE PROGRAMU FARA
pobierz aktualizację programu
Jeśli program pracuje na komputerze bez dostępu do Internetu lub nie używasz funkcji aktualizacji automatycznych, możesz pobrać z naszej witryny plik instalacyjny programu FARA z wbudowanymi wszystkimi aktualizacjami i uruchomić go na komputerze docelowym.
pobierz aktualny katalog adresowy parafii
Jeśli program pracuje na komputerze bez dostępu do Internetu lub nie używasz funkcji aktualizacji automatycznych, możesz pobrać z naszej witryny aktualny katalog adresowy polskich parafii i zainstalować go na komputerze docelowym w programie FARA.
HISTORIA AKTUALIZACJI PROGRAMU FARA
5.0.80.16-22 LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2024
5.0.80.11-15 WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK 2024
Finanse – seryjne kopiowanie wpisów – wpisy jako szablon
W księdze przychodów i rozchodów dodano ikonę mc->mc, która pozwala na seryjne skopiowanie wybranych wpisów z jednego miesiąca do innego. Mechanizm działania tej funkcji jest bardzo prosty:
W ten sposób często powtarzające się operacje mogą zostać wykorzystane jako pewien szablon, do półautomatycznego tworzenia takich wpisów w kolejnych miesiącach.
Intencje – rozszerzenie funkcji powielania intencji.
Funkcja powielania intencji została rozszerzona o dodatkowe opcje pozwalające na wykluczenie/włączenie do operacji kopiowania ofiar, odprawiających, etc..
Cmentarz – zmiana sposobu szybkiego wyszukiwania grobów!
UWAGA!
W szybkiej wyszukiwarce wg. lokalizacji nie stosujemy już znaku / do oddzielania sektora od rzędu, itd. Zamiast tego stosujemy myślniki wpisując lokalizację w taki sposób, w jakim jest ona wyświetlana w kolumnie miejsce.
dawniej:
A/VIII/23
teraz:
A-VIII-23
Zapowiedzi – od niedzieli do niedzieli
W księdze zapowiedzi wprowadzono nowy szablon wydruku zapowiedzi w układzie od niedzieli do niedzieli.
E-intencje 2.0
Jeśli strona internetowa obsługuje tzw. protokół https (jej adres zaczyna się od https://) można aplikację e-intencje „podnieść” do wersji 2.0. Wersja ta ma zmieniony mechanizm transferu danych (stary mechanizm był czasem blokowany przez niektórych
dostawców usług).
W e-intencjach 2.0 dodano także beta funkcję pozwalającą na wpisywanie intencji przez kapłanów przez Internet i przeglądarkę internetową bezpośrednio do programu FARA. Jest to funkcja inna niż rezerwowanie terminu przez osobę zamawiającą mszę. Aby
uaktywnić tę funkcję trzeba po kliknięciu w ikonę e-intencji nacisnąć przycisk „Włącz”, a następnie nadać kapłanom tzw. PIN’y, których będą używać podczas rejestrowania intencji przez przeglądarkę.
E-intencje stworzą na serwerze parafii 2 podstrony przeznaczone dla kapłanów, do przyjmowania intencji.
Rozszerzenia księgi ofiarodawców
1. Funkcja Zapomnij w księdze archiwalnej
W archiwum księgi ofiarodawców dodana została ikona „Zapomnij”, która pozwala na usunięcie starych wpłat sprzed wielu lat, a także kart ofiarodowaców, jeśli od dawna już nie wspomagają parafii.
Usunąć można wpisy wg. kryterium daty, jak i na podstawie zaznaczonych wierszy w tabeli w archiwum księgi.
2. Formatowanie nazw
Nazwiska w księdze darczyńców nie są domyślnie formatowane tak, jak nazwiska czy imiona. W księdze dodano dodatkową opcję pozwalającą włączyć lub wyłączyć automatyczne formatowanie nazw tak, jak formatuje się nazwy własne.
Automatyczne formatowanie pozwala zachować estetykę pisowni dla nazwisk i imion, np. zwrot „jan kOwalski” zostanie automatycznie zamieniony na „Jan Kowalski„. Jednak przy nazwach firm i instytucji daje złe efekty, nazwa „SIGNUM-NET” zostanie zamieniona na „Signum-Net„, a „KEP” na ” Kep„. Wyłączenie tej opcji zostawia pełną swobodę przy wpisywaniu nazw darczyńców, trzeba jednak samemu zadbać o prawidłową pisownię. Aby włączyć/wyłączyć formatowanie trzeba kliknąć w ikonę Dostosuj w księdze ofiar i przejść na zakładkę Formatowanie.
Rozszerzenia aplikacji Cmentarz
Do księgi pochowanych wprowadzono ikony akcji (skrótów).
Pierwsza ikona oznacza to samo, co naciśnięcie klawisza ENTER lub dwukrotne kliknięcie myszką w wierszu tabeli – otwiera ona kartę personalna osoby pochowanej w grobie.
Ta ikona zamiast karty personalnej otwiera bezpośrednio kartę grobu, w którym ta osoba spoczywa. Karta grobu zawiera informacje o wszystkich osobach spoczywających w grobie, jego opłatach, dysponencie, etc. Daje ona taki sam efekt jak otwarcie karty pochowanego, a następnie kliknięcie w ikonę O grobie.
Ta ikona otwiera od razu formularz wpłaty i pozwala zarejestrować nową wpłatę związaną z tym grobem i ew. tą osobą. Nową wpłatę można od razu szczegółowo opisać, zaksięgować i wydrukować KP lub rachunek szczegółowy.
Rozszerzenia funkcji drukowania kopert
Funkcja pozwalająca na umieszczenie w prawym, górnym rogu koperty (w miejscu przeznaczonym na znaczek) adnotacji o pobranej opłacie została rozbudowana tak, by możliwe było dowolne sformatowanie tej adnotacji i ew. otoczenie jej ramką w dowolnym kolorze.
Zaznaczanie wierszy w tabelach z klawiszem SHIFT
We wszystkich tabelach dodano możliwość zaznaczenia wiersza myszką z wciśniętym klawiszem SHIFT, czyli zaznaczenie jednocześnie wszystkich wierszy począwszy od klikniętego do poprzedniego zaznaczonego.
5.0.80.10 SIERPIEŃ 2024
Rozszerzenia aplikacji do nadruku kopert:
W funkcji nadruku kopert została dodana opcja pozwalająca na drukowanie w prawym, górnym rogu koperty, w miejscu znaczka pocztowego samodzielnie zredagowanego tekstu o zwolnieniu z opłaty pocztowej.
Jeśli korzystamy z samodzielnie stworzonego formatu koperty musimy na nim określić miejsce notatki.
5.0.80.1-9 LIPIEC 2024
Rozszerzenia aplikacji do obsługi cmentarza:
Opłaty:
Indeks rodzajów opłat został rozbudowany do postaci katalogu opłat, w którym można dla każdej opłaty określić cenę lub składniki cen oraz jej typ określającym czy jest to płatność jednorazowa czy cykliczna (okresowa). Płatności cykliczne zostały ponadto podzielone na 2 kategorie. Istnieją więc 3 typy opłat:
W: opłaty cykliczne – wpływające na datę ważności grobu (np. placowe, pogrzeb wraz z dzierżawą, itp) – oznaczane kolorem zielonym
A: opłaty cykliczne, nie wpływające na datę wygasania, np roczne opłaty za wywóz śmieci, itp – jeśli takie opłaty są stosowane – oznaczane kolorem niebieskim.
R: opłaty jednorazowe, np. pomnik – takie opłaty również nie wpływają na datę ważności grobu – oznaczane są kolorem ceglanym
Program proponuje ewentualne przepisanie nowej daty ważności grobu z daty opłaty do karty grobu tylko dla opłat typu W.
Zdjęcia:
Księga pochowanych:
W indeksie księgi pochowanych dodano kolumnę z danymi dysponenta grobu (imię, nazwisko, miejscowość, telefon)
Zezwolenie na postawienie nagrobka:
W zezwoleniu na postawienie nagrobka (druk nr 1) dodano możliwość samodzielnego określenia pełnej treści i stopki zezwolenia.
Pozostałe modyfikacje:
Korekty:
5.0.79.70 – 74 CZERWIEC 2024
W sekcji Cmentarz dodana została ikona Internetowa Wyszukiwarka Grobów, która pozwala na połączenie cmentarza ze stroną WWW i jej natychmiastową, bezobsługową aktualizację w 3 różnych wariantach:
Szczegółowy opis i zakres tych wariantów oraz opis funkcji można znaleźć klikając tutaj.
W księdze chrztów i w drukarzu dodano świadectwo chrztu wg. szablonu stosowane w archidiecezji krakowskiej.
5.0.79.65 – 69 maj 2024
Aktualizacja nr 65 to pierwsza z aktualizacji przewidzianych na maj-czerwiec 2024. Wprowadza ona do programu wtyczkę do systemu ePismo. ePismo nie jest częścią FARY – jest to odrębna, niezależna aplikacja ks. Dawida Huleckiego służąca do generowania dokumentów z kodem QR potwierdzającym ich autentyczność.
Kod QR zawierający informacje o tym, kto jest nadawcą dokumentu i do kogo jest on kierowany oraz jakiego typu jest to dokument (np. świadectwo chrztu, zaświadczenie dla rodzica chrzestnego, itd.) może z kolei zostać odczytany przy pomocy ePisma.
ePismo nie jest adresowane specjalnie do użytkowników FARY – można z niego korzystać bezpośrednio na platformie https://epismo.ekuria.pl nie dysponując nawet żadnym oprogramowaniem dla parafii.
W programie FARA można nawiązać tylko połączenie z tą zewnętrzną aplikacją, aby generować dokumenty na podstawie danych, które są już do FARY wpisane – bez ich ponownego przepisywania do formularzy.
Strona projektu i informacje o tym, jak założyć konto (które będzie weryfikowane): https://epismo.ekuria.pl