Rozszerzenia:
Nowy program do nadruku formularza konkordatowego
Nowy program wygląda identycznie i początkujący użytkownik nie zauważy zmiany w działaniu. Bardziej doświadczeni użytkownicy zauważą przycisk zaawansowane w opcji konfiguracji nadruku. Przy pomocy opcji zaawansowanych można w prosty sposób dopasować dodatkowo każde pole nadruku z osobna określając dla każdego z nich wiele dodatkowych właściwości związanych z odległością od krawędzi kartki i nie tylko. Dodatkowe właściwości pozwalają dopasować zarówno położenie jak i wygląd każdego pola osobno.
Nowe wersje świadectw Chrztu
Do wydruków świadectw Chrztu dodano tzw. szybkie opcje umożliwiające:
- wybór dokumentu drukowanego “do ślubu” – w uwagach drukowane są wówczas informacje o braku adnotacji o zawarciu małżeństwa – dokładną treść tej informacji oraz warunki, w jakich ma zostać umieszczona na wydruku można dodatkowo dopasować według własnego uznania,
- dla dokumentów wielojęzycznych wybór wersji językowej: polsko-łacińskiej lub polsko-łacińsko-angielsko-niemieckiej
Historia drukowania
Operacje drukowania dokumentów są teraz zapamiętywane. Formularze ksiąg i kartotek posiadają w dolnym rogu ikonę, po kliknięciu w którą program wyświetla jakie dokumenty związane z danym formularzem i kiedy były drukowane. Bezpośrednio w formularzu wyświetla się data i nazwa ostatnio drukowanego dokumentu.
Druk dokumentu świadectwa świadka kandydata do bierzmowania
Druk dokumentu zgody na ślub poza parafią
Rozszerzone opcje przeliczania osób w rodzinach
Dla zaawansowanych: W opcji “Dostosuj” w księdze rodzin rozszerzono możliwości dotyczące sposobów przeliczania liczby osób w rodzinach. Są to opcje określające w jaki sposób program ma przeliczać te dane.
Praca na netobook’u
Program sam wykrywa teraz, czy pracuje na standardowym komputerze czy na tzw. netbooku – coraz bardziej popularnej odmianie laptopa o małych rozmiarach i niewielkiej wadze, ale o mniejszym ekranie i nietypowej rozdzielczości. W przypadku uruchomienia programu na takiej maszynie jego okna ulegną nieznacznym modyfikacjom. Nie polegają one jednak na zmniejszeniu wielkości liter i obrazów (ikon), gdyż wówczas program stałby się mało czytelny i niewyraźny. Ikony i wielkość czcionek nie zmienia się – ukryte lub przeniesione w inne miejsce natomiast zostają niektóre komentarze.
Lista wyboru grupy parafialnej
W oknie z osobami w grupach parafialnych, przy większej liczbie grup do wyboru rozwijalna lista zastępowana jest osobnym okienkiem, co przy dużej liczbie grup znacznie ułatwia wyszukiwanie i wybranie jednej z nich.
Dupleksowy wydruk karty grobu
Dodano możliwość drukowania dużej karty grobu na tzw. drukarkach dupleksowych, czyli takich, które drukują jednocześnie 2 strony. Ponieważ karta grobu jest drukiem dwustronnym, przy wydruku dupleksowym nie trzeba drukować kolejno pierwszej i drugiej strony przekładając kartkę w drukarce lecz wydrukować od razu obydwie strony dokumentu.
Konfiguracja wydruku karty grobu
Dodano możliwość dostosowania wydruku karty grobu poprzez określenie ilości wierszy przeznaczonych dla osób pochowanych, opłat, remontów i ekshumacji. Przy wydruku seryjnym dupleksowym (na drukarkach drukujących dwustronnie) dodano ostrzeżenie i blokadę drukowania “przepełnionych” formatek, aby nie dopuścić do rozsynchronizowania całego drukowanego pakietu.
Druki przekazów
W dokumentach przekazów (zgody na Chrzest poza parafią, udzielenie I Komunii św., Bierzmowanie i urządzenie pogrzebu) dodano możliwość wyboru w nagłówku parafii, do jakiej dokument jest kierowany.
Druki przekazów zostały też dodane do programu “Drukarz“
2 dokumenty oświadczeń
Dodano dokumenty oświadczenia o zgodzie na bierzmowanie i I komunię św. poza parafią wydawane na prośbę rodziców dziecka.
Archiwizowanie konfiguracji
Wprowadzono przenoszenie przez archiwizację i dearchiwizację ustawień konfiguracyjnych programu (czyli właściwości ustawianych w funkcjach typu “Dostosuj“).
Rozszerzenie księgi katechezy przed komunijnej
Księga przygotowawcza została rozszerzona o kilka dodatkowych danych personalnych.
Podgląd wpisów powiązanych w księdze finansowej
Dla wpisu w księdze finansowej, który powiązany jest z inna księgą, np: z księgą grobów, ofiarodawców czy płacową dodano możliwość podglądu formularza z innej księgi. Przykład: jeśli wpis w księdze finansowej został sporządzony automatycznie z księgi grobów to przeglądając ten wpis można przy pomocy ikony “groby i opłaty” natychmiast otworzyć dotyczącą go kartę grobu i opłat. Podobnie z ofiarami i wpisami płacowymi.
Dodatkowa statystyka bierzmowań
Oprócz istniejącej już statystyki bierzmowań sporządzanej dal kolejnych lat dodano dodatkowy, specyficzny raport pozwalający na sporządzenie tej statystyki w zadanych zakresach czasowych.
Możliwość określania od jakiego roku program ma umieszczać na wydruku karty rodzinnej informacji o uczestnictwie w kolędzie
Korekty
Wprowadzono mechanizm zawijania wiersza z nazwą adresata w funkcji drukowania kopert – przydatne dla bardzo długich nazw parafii.
Wprowadzono mechanizm automatycznego zmniejszania rozmiaru czcionki w nagłówku dokumentów z tzw. pakietu A, takich jak “Świadectw Chrztu (A)”, “Świadectwo Bierzmowania (A)”, itd (wszystkich, których nazwy zakończone są symbolem “(A)“)- przydatne dla bardzo długich nazw parafii.
Wprowadzono mechanizm wczytywania danych z automatu dla kart osobowych zakładanych automatycznie w trakcie wpisywania osób do karty rodzinnej.
Rozwiązano problem polegający na tym, iż przy tworzeniu dokumentu typu “lista” tworzonego według własnego wzorca stworzonego w programie MS-Word, jeśli tekst w komórce miał więcej niż 255 znaków to nie był przyjmowany przez program Word.
W druku podziękowania za złożoną ofiarę dla wpłat powiązanych z księgą rodzinną wprowadzono bieżącą kontrolę kart osobowych członków rodziny. Dla osób zmarłych ich dane nie są umieszczane na wydruku.
Poprawki
W wersji sieciowej w niektórych sytuacjach program oznaczał całą kartotekę jako modyfikowaną na innej stacji roboczej nie pozwalając dwóm użytkownikom na pracę z księgą rodzin w trybie edycji.
Przy włączonej opcji gromadzenia w danej księdze skrótów do zdjęć i innych plików i jednocześnie włączonej opcji pytania o zapisanie zmian w formularzu program wyświetlał pytanie również wtedy, gdy w formularzu nie dokonano żadnych zmian.
Po wykasowaniu wszystkich roczników księgi przychodów i rozchodów w funkcji kasowania starych roczników i nie pozostawienia żadnego rocznika nie można było zainicjować księgi ponownie.
W księdze wpłat przy filtrze założonym na kwotę program nie pozwalał zaznaczyć naraz wszystkich wierszy w tabeli.
W wersji sieciowej przy wpisywaniu pierwszej opłaty dla konkretnego grobu program nie pozwalał na zapis danych za pierwszym razem.
Nie drukowała się lista dzieci z księgi odnowień.
Zaawansowane: przy rejestracji zgonu osoby nie uruchamiał się tzw. kreator reguł.
Przy wpisywaniu do ksiąg cmentarnych osoby, która należała do jakiejś karty rodzinnej program nie przeliczał ponownie liczby osób na tej karcie.
Kosmetyka
Zmieniono wygląd okienka z pytaniem o datę przed wydrukiem zbiorczego świadectwa Bierzmowania.
W jednym ze wzorów zaświadczenia dla ojca/matki chrzestnego/chrzestnej przy włączonej opcji nie drukowania adresu nazwisko osoby zlewało się z resztą tekstu (brakowało odstępu).
Rozszerzono pole z numerem zezwolenia z USC w księdze ślubów i zapowiedzi do 50 znaków.