1. Cmentarz
2. E-intencje – nowa aplikacja
3. Księga intencji
4. Pozostałe zmiany
5. Rozszerzenia planowane do umieszczenia w tej aktualizacji, ale przeniesione do przyszłych wydań.
1. Cmentarz
1.1 Rozszerzony widok listy grobów
Widok listy zawiera 3 dodatkowe kolumny:
D – grób dziecięcy
L – przeznaczony do likwidacji
N – nieczytelny nagrobek
W – wieczysta dzierżawa
Z – grób zwolniony z opłat

1.2 Nowy wygląd okna z kartą grobu
Okno z kartą grobu zostało przebudowane i zawiera listą zmarłych oraz listę opłat zawsze widoczną w dolnej części okna, zaś pozostałe informacje wyświetlane są na zakładkach. Zmarłych i opłaty można dopisywać bezpośrednio na karcie grobu posługując się ikonami umieszczonymi nad tabelkami.
Nowe okno wymaga w miarę szybkiego komputera i dużego ekranu monitora. Jeśli posiadamy słaby, stary sprzęt i mały monitor można przełączyć widok do postaci z wcześniejszych wersji programu. W tym celu należy w księdze grobów kliknąć w ikonę DOSTOSUJ i zaznaczyć stary widok okna.

1.3 Ulepszony sposób wpisywania zmarłych bezpośrednio na karcie grobu
W nowym karcie grobu zmarłych można dopisywać bezpośrednio w oknie przy pomocy 2 ikonek z plusem wyświetlonych nad listą zmarłych – poprzez fiszkę i poprzez formularz.
Pierwsza z lewej służy do wpisywania przez fiszkę – okienko w którym wpisuje się tylko podstawowe informacje, tj. nazwisko, imię, datę urodzenia i datę śmierci. Osobę można wybrać z kartoteki, ale nie jest to konieczne – można też bezpośrednio wpisać dane do fiszki i zapisać zmiany – program powiąże nowy wpis z odpowiednią karta osobową lub założy ją automatycznie. Po wypełnieniu fiszki program “wróci” do karty grobu.
TEN SPOSÓB WPISYWANIA JEST PRZYDATNY PRZY WPROWADZANIU DANYCH “ZE SPISU Z NATURY”, GDY DYSPONUJEMY TYLKO INFORMACJAMI SCZYTANYMI Z NAGROBKA.
Druga ikona działa niemal identycznie – również wyświetla ona fiszkę do wpisania danych zmarłego, lecz po jej zamknięciu program otwiera pełny formularz z księgi pochowanych ze wszystkimi polami danych.
TEN SPOSÓB WPISYWANIA JEST PRZYDATNY PRZY PRZEPISYWANIU DANYCH Z KSIĄG ORAZ PRZY REJESTRACJI ZMARŁEGO DO POGRZEBU.
1.4 Przybliżone wyszukiwanie innych miejsc dzierżawionych przez dysponenta
Na karcie grobu w dziale z danymi dysponenta znajduje się teraz dodatkowa ikona pozwalająca na szybkie sprawdzenie i odszukanie, poprzez porównanie nazwiska, imienia i adresu potencjalnych innym miejsc dzierżawionych przez tę samą osobę.
Jeśli FARA znajdzie takie miejsca to wyświetli pełną informację o wszystkich znalezionych lokalizacjach.
1.5 Dodatkowe informacje na karcie grobu
Na karcie grobu dodano możliwość zaznaczenia, że grób jest zwolniony z opłat oraz, że jego dzierżawa ma charakter wieczysty i nigdy nie wygasa. W danych dysponenta dodano także możliwość naniesienia drugiego imienia.
1.6 Rozszerzony widok listy pochowanych
Widok listy zawiera 2 dodatkowe kolumny:

1.7 Możliwość przeglądania danych ze wszystkich cmentarzy naraz
W oknie wyboru listy cmentarzy jest teraz dodatkowa pozycja <wszystkie cmentarze>. Wybranie jej spowoduje, że na wszystkich listach będą wyświetlane dane ze wszystkich cmentarzy – co ułatwia np. wyszukiwanie zmarłych gdy mamy więcej niż 1 cmentarz. Po wybraniu takiej opcji w widokach wyświetla się wówczas dodatkowa kolumna ze skróconą nazwą cmentarza.
1.8 Rozszerzenie filtra księgi grobów
W formularzu filtra w księdze grobów dodano dodatkową sekcję pozwalającą na wyszukiwanie grobów według liczby pochowanych (oraz miejsc pustych i nie pustych) oraz na wyszukiwanie grobów zwolnionych z opłat i z wieczystą dzierżawą.
1.9. Cmentarz online
W ustawieniach funkcji przesyłania zdjęć na serwer WWW dodano możliwość ustawienia wyrażonej w sekundach przerwy w kopiowaniu co zadaną liczbę zdjęć, np: przerwa 10 sekund co 16 zdjęć.
1.10. Plan cmentarza – wpisywanie zmarłych przez fiszkę
Na planie cmentarza umożliwiono dopisywanie osób zmarłych przez fiszkę, a nie od razu przez wybór z kartoteki – przy wpisywaniu nowych osób zaoszczędza to sporo czasu
1.11. Plan cmentarza – ulepszony wpis seryjny
W funkcji seryjnego umieszczania grobów na planie dodano możliwość określenia wielkości symboli oraz odległości między nimi.
2. E-intencje
E-intencje to nowa aplikacja pozwalająca na bezobsługowe wysyłanie danych na stronę WWW oraz pobieranie ze strony formularzy rezerwacji terminów intencji. Powstała ona na bazie starszej aplikacji “Intencje online” – posiada jednak dużo większe możliwości i jest nieco łatwiejsza w konfiguracji przez webmastera. Szczegółowy opis tego nowego produktu zamieszczony jest na stronie https://fara.pl/e-intencje
3. Księga intencji
3.1. Numer kolejny
Dodano nowe pole Nr kol przydatne przy gregoriankach i zbiorówkach, służące do określenia numeru kolejnego danej intencji (podczas zakładania gregorianki numer kolejny nadawany jest automatycznie).
3.2. Odrębna czcionka dla pola treści.
Dla pola treści w formularzu intencji wprowadzono możliwość odrębnego określenia czcionki i jej wielkości, co może być przydatne przy rozciąganiu okna na dużych monitorach w celu lepszej widoczności. Ustawienie dotyczy tylko wyświetlanego na ekranie okna z formularzem intencji – nie dotyczy to wydruków, które maja odrębne ustawienia.
3.3. Widok zbiorczy.
Wprowadzono możliwość wyświetlania intencji zbiorczo – ze wszystkich kościołów oraz wyszukiwania bez rozbicia na kościół.
3.4. Druk “Intencje – wykaz”
Wszystkie odmiany wydruku “Intencje – wykaz” (1, 2, A4, A5, 3, itd..) zostały zlikwidowane. W ich miejsce wprowadzono 1 wydruk o nazwie “Intencje – wykaz”, który można samodzielnie dopasować do swoich potrzeb określając format, kolumny na wydruku i inne parametry.
3.5. Opcja powielania intencji
W oknie powielania intencji dodano możliwość wyłączenia ustawiania daty przyjęcia.
4. Pozostałe zmiany
- Do wszystkich funkcji eksportu na serwer WWW dodano możliwość wyboru protokołu transferu: FTP lub SFTP.
- W księdze ślubów dodano możliwość zwrotnego utworzenia wpisu w księdze zapowiedzi.
- Poprawiono błąd nie przenoszenia drugiego imienia podczas tworzenia wpisu w księdze Bierzmowanych na podstawie księgi Chrztów.
- W księdze Chrztów, do funkcji wpisywania do uwag szablonu ne temere dodano wybór parafii z katalogu ogólnopolskiego.
- W księdze grobów do szablonu treści KP dodano możliwość umieszczenia rodzaju grobu.
- W księdze osób osoby z poza parafii wyświetlane są szarym kolorem.
- W funkcji wczytywania danych z iPada dodano blokadę powtórnego wczytania pliku wcześniej już wczytanego.
- W funkcji archiwizacji i autoarchiwizacji bazy danych w wersji sieciowej dodano możliwość zadeklarowania foldera przeznaczonego na kopię bezpieczeństwa indywidualnie dla każdego komputera.
- Druk księgi intencji został zmodyfikowany o dodatkowe opcje pozwalające określić zarówno jego zawartość, czyli to jakie informacje mają być drukowane, a jakie nie oraz układ – w układzie grupowania datami data I Komunii drukuje się nad tabelką z danymi osób przystępujących do I Komunii św. w danym dniu – jeśli Komunie odbywały się w różnych dniach to powstaje kilka takich grup – każda w swoim nagłówku zawiera datę a pod nią listę osób posortowaną alfabetycznie wg. nazwisk.
5. Rozszerzenia planowane do umieszczenia w tej aktualizacji, ale przeniesione do przyszłych wydań.
- Protokoły przedmałżeńskie archidiecezji katowickiej.
- Druki inwentarzowe diecezji przemyskiej.
- Zgłoszenie pogrzebu do innej parafii.
- Wpisywanie do kartoteki kadrowej na podstawie karty osobowej.
- Seryjne wpisywanie do księgi intencji serii wpisów od jednego zamawiającego ze zbiorczym wydrukiem potwierdzenia.
- Seryjne wpisywanie do księgi intencji serii tej samej intencji w różnych terminach ze zbiorczym wydrukiem potwierdzenia.
- Rozbudowa pól dysponenta w księdze grobów o możliwość wpisania wielu osób.
- Druki przekazów oparte na obecnych wzorach poczty polskiej.
- Szybki podgląd trasy kolędowej z poziomu karty rodzinnej.