Aktualizacja zawiera kilka znaczących rozszerzeń:
- Możliwość kasowania kart osobowych, nawet jeśli są one powiązane z wpisami w księgach metrykalnych (o ile nie są wpięte do żadnej karty rodzinnej). Wpisy w księgach metrykalnych pozostają wtedy nie naruszone.
- Możliwość seryjnego kasowania kart osobowych wg. kilku kryteriów.
- Przeglądanie indeksu kart usuniętych.
- Możliwość dopisywania osób do księgi Bierzmowanych oraz do księgi przystępujących do I Komunii św. z pominięciem tworzenia kart osobowych.
- Procedura wystąpienia z kościoła – rejestracja w księdze wystąpień i tworzenie informacji do parafii Chrztu i Bierzmowania.
- Procedura wystąpienia z kościoła – rejestracja w księdze chrztów i Bierzmowanych.
- Migawka w widoku kartoteki rodzinnej.
- Szerszy indeks osób w kartotece osobowej.
- Możliwość szybkiego rejestrowania w księdze ofiarodawców ofiar z księgi intencji.
- Większe możliwości dopasowania wydruku rocznika księgi chrztów.
- Pozostałe modyfikacje.
Kasowanie kart osobowych, nawet gdy są one powiązane z wpisami w księgach:
Przy pomocy funkcji Opcja kasowania kart osobowych w części DOSTOSUJ -> DOSTOSUJ PROGRAMY można włączyć mechanizm pozwalający na niszczenie kart osobowych nawet wtedy, gdy karta powiązana jest z jakimś wpisem w księdze parafialnej.

Dane w księgach pozostaną nienaruszone – samą kartę osobową można jednak będzie usunąć, co wiązać się będzie z wyświetleniem dodatkowych ostrzeżeń przed skasowaniem karty.

Seryjne kasowanie kart osobowych:
Karty osobowe mogą zostać seryjnie skasowane wg. jednego z kilku kryteriów. Aby przeprowadzić taką operację należy w oknie kartoteki parafialnej kliknąć w ikonę ZARZĄDZAJ a następnie wybrać funkcję NISZCZENIE KART OSOBOWYCH.

Seryjne niszczenie kart jest dostępne dla 4 różnych kryteriów:

Usuwanie kart osób zarejestrowanych w księdze wystąpień
Ta funkcja zniszczy wszystkie karty osobowe powiązane z wpisami w księdze wystąpień, o ile nie będą one wpięte do jakiś kart rodzinnych. W księdze wystąpień widocznym jest, czy dana osoba posiada kartę osobową, czy nie – istnienie karty osobowej sygnalizowane jest czerwonym wykrzyknikiem w prawej kolumnie.

Usuwanie kart osób żyjących, ale nie należących do parafii
Ta funkcja zniszczy wszystkie karty osobowe nie będące częścią kart rodzinnych w których oznaczono, iż osoba żyje oraz że NIE należy do parafii.
Usuwanie kart osób zmarłych, które nie należały do parafii
Ta funkcja zniszczy wszystkie karty osobowe nie będące częścią kart rodzinnych w których oznaczono, iż osoba zmarła oraz że NIE należała do parafii.
Usuwanie wszystkich kart osób zmarłych, (również tych, które należały do parafii)
Ta funkcja zniszczy wszystkie karty osobowe nie będące częścią kart rodzinnych w których oznaczono, iż osoba zmarła bez względu na to, czy należała ona do parafii czy też nie. Decydując się na wykonanie uruchomienie tej funkcji musimy mieć świadomość, iż nie będziemy mogli tworzyć wykazów zmarłych parafian ani statystyk z tym związanych !
Przeglądanie indeksu kart usuniętych:
Przy pomocy funkcji Rejestr niszczonych kart osobowych można prześledzić kto i kiedy niszczył poszczególne karty – z tym, że dane osobowe ograniczone są w rejestrze do 3 pierwszych liter imienia i nazwiska.

Możliwość dopisywania osób do księgi Bierzmowanych oraz do księgi przystępujących do I Komunii św. z pominięciem tworzenia kart osobowych.
Przy pomocy funkcji Opcje wpisywania do ksiąg bez kart osobowych w części DOSTOSUJ -> DOSTOSUJ PROGRAMY można włączyć mechanizm pozwalający na zakładanie wpisów w księdze Bierzmowanych oraz I Komunii św. bez zakładania i powiązywania ich z kartami osobowymi.

Jeśli ta opcja jest włączona, to przy próbie założenia wpisu w tych księgach, zamiast dotychczasowego okna z wyborem kart osobowych wyświetla się najpierw skrócony formularz przeznaczony na wpisanie nazwiska i ewentualnie imienia oraz daty urodzenia dziecka.

W dalszym ciągu możliwy jest wybór osoby z kartoteki – w tym celu wystarczy kliknąć w ikonę “z kartoteki” na pasku ikon formularza. Można jednak i bez tego wpisać przynajmniej nazwisko osoby i kontynuować klikając w przycisk Dalej. Warto jednak pamiętać, że jeśli program znajdzie jakieś karty osobowe, wśród których może być karta wpisywanej osoby to wyświetli jeszcze ich listę prosząc o sprawdzenie, czy osoby tej nie ma juz jednak w kartotece.

Po kliknięciu w przycisk żadna z nich program utworzy wpis w księdze dla tej osoby z pominięciem karty osobowej. Warto jednak zawsze sprawdzać i w przypadku stwierdzenia, że ta osoba ma już założoną kartę wybierać tę kartę, zamiast pomijania jej.
Procedura wystąpienia z kościoła – rejestracja w księdze wystąpień i tworzenie informacji do parafii Chrztu i Bierzmowania.
Jeśli osoba formalnie występuje z Kościoła w naszej parafii można ją wpisać do księgi wystąpień i wydrukować informację do parafii Chrztu oraz Bierzmowania o formalnym wystąpieniu osoby z Kościoła katolickiego. Po wpisaniu osoby do księgi wystąpień można kliknąć w ikonę drukowania i wybrać nowy szablon “Informacja o formalnym wystąpieniu z Kościoła katolickiego”. Po jego wybraniu program poprosi jeszcze o wskazanie parafii, do której pismo jest kierowane,

Jeśli to możliwe, to program wyświetla dodatkowe ikony szybkiego wyboru pozwalające wstawić adres parafii Chrztu oraz Bierzmowania. Stworzony dokument ma postać arkusza informacyjnego,

jednakże przy pomocy dodatkowej funkcji dostosowawczej można jeszcze samodzielnie zredagować nagłówek i stopkę pisma:

Procedura wystąpienia z kościoła – rejestracja w księdze chrztów i Bierzmowanych.
Aby zarejestrować fakt wystąpienia z Kościoła osoby w jej wpisie w księdze chrztów należy zaznaczyć nowe pole “Wystąpił z Kościoła” na 7 stronie księgi chrztów i wpisać tam datę oraz parafię, w której dokonano apostazji.

Osoba, która wystąpiła z Kościoła w księdze chrztów wyświetlana jest szarym kolorem, zaś w lewym górnym rogu formularza wyświetla się wówczas dodatkowy znacznik [APS]. W podobny sposób wygląda to w księdze Bierzmowanych.
Ponieważ po zarejestrowaniu w księdze chrztów formalnego wystąpienia z Kościoła osobie takiej wydaje się jeszcze świadectwo Chrztu wszystkie wzory świadectw zostały zmodyfikowane tak, aby w przypadku zaznaczenia na 7 stronie faktu apostazji stosowany komentarz automatycznie drukował się na metryce:

Migawka w widoku kartoteki rodzinnej
Przy pomocy funkcji Dostosuj w księdze rodzin można na zakładce Migawka zmienić widok listy kart rodzinnych na migawkowy.

W widoku migawkowym, po najechaniu kursorem lub kliknięciu w wiersz tabeli z listą rodzin w dolnej części okna wyświetla się dodatkowa tabela z listą wszystkich osób w rodzinie. Widok ten może często okazać się przydatny, ale przy bardzo dużych bazach danych pracujących w obciążonych sieciach komputerowych może ona spowolnić wyświetlanie indeksu kartoteki.
Szerszy indeks osób w kartotece osobowej
Indeks osób z kartoteki został poszerzony o drugie imię osoby oraz rocznik urodzenia. Ponadto w łatce nr 2 z 17 czerwca 2021 dodano znacznik (-) wyświetlany przed nazwiskiem osoby, która wystąpiła z Kościoła, zaś w nagłówku karty osobowej wyświetlany jest wówczas znacznik [APS]. Przed drukowaniem dokumentu z takiej karty wyświetlane jest najpierw ostrzeżenie.

Możliwość szybkiego rejestrowania w księdze ofiarodawców ofiar z księgi intencji
W księdze intencji dodano możliwość umieszczenia szybkiego skrótu do funkcji wpisywania ofiary z intencji do księgi ofiarodawców, co czasami jest z różnych względów praktykowane. Skrót ten można włączyć przy pomocy funkcji Dostosuj w części Zarządzaj księgi intencji.

Opcja ta pozwala również na określenie pewnych informacji, które bedą się automatycznie wpisywać do księgi ofiarodawców.

Po aktywacji tej funkcji w formularzu księgi intencji pod wpłatą wyświetlać się będzie dodatkowa ikona plusa.

Jej kliknięcie spowoduje automatycznie wpisanie ofiary do księgi ofiar i wyświetlenie na ekranie nowego wpisu.

We wpisie w księdze intencji, w z którego ofiara została wpisana do księgi ofiar pojawi się wówczas specjalne oznaczenie

Wyświetlona pod ofiarą sygnatura KO z kwotą i datą oznacza, iż ofiara została zarejestrowana w księdze ofiar z podaną datą.
Większe możliwości dopasowania wydruku rocznika księgi chrztów.
Wydruk rocznika księgi chrztów został wzbogacony o dodatkowe możliwości:
- zdecydowania, czy drukować wiek czy datę urodzenia rodziców,
- opcjonalnego drukowania wyznania rodziców,
- zdecydowania, czy drukować wiek czy datę urodzenia rodziców chrzestnych,
- określenia treści niektórych nagłówków,
- ustalenia kolejności drukowania nazwisk i imion,
- ustalenia daty w stopce strony księgi.

Pozostałe modyfikacje
- W księdze protokołów dodano wydruk (formularz) prośby o dyspensę od spożywania pokarmów mięsnych w dzień uroczystości weselnej,
- W formularzu księgi przygotowawczej do I Komunii św. dodano możliwość pojedynczego przepisania osoby do księgi komunijnej.
- Poprawiono błąd polegający na tym, iż w formularzu księgi zmarłych, gdy osoba wpisana jest także do księgi cmentarnej, ale archiwalnej nie wyświetlała się ikona pozwalająca na przejście do archiwum cmentarza, tylko na dopisanie osoby do księgi głównej.
- Jeśli osoba wpisana jest do księgi Chrztów, to jej data i miejsce urodzenia mogą zostać poprawione tylko w tej księdze. We wszystkich innych wpisach tej osoby data i miejsce urodzenia są zablokowane do edycji. Jeśli osoba nie jest wpisana do księgi chrztów to dane te można modyfikować w każdym innym wpisie (w łatce nr 3 z 18 czerwca 2021 dodano do formularza karty osobowej komentarz opisujący ten przypadek).
- Usprawniono synchronizację roku i numeru aktu między wpisem w księdze protokołów a wpisami w księgach zapowiedzi oraz zaślubionych. Jeśli nupturienci posiadają swój w księdze ślubów lub/i zapowiedzi to pola z rokiem i numerem aktu z tych ksiąg są w formularzu księgi protokołów zablokowane do edycji. Zmiana roku/numeru aktu w księdze zapowiedzi i/lub zaślubionych spowoduje automatyczną zmianą w formularzu protokołu (może to nie być widoczne od razu, lecz dopiero po ponownym otwarciu formularza). Niemniej jednak dotyczy to wpisu w księdze protokołów, a nie samego, wygenerowanego już protokołu w postaci pliku Word’a !
- Poprawiono błąd polegający na tym, iż w trakcie seryjnego kopiowania danych z księgi przygotowawczej do księgi Bierzmowanych nie kopiowało się drugie imię.
- Na wydruku indeksu księgi zmarłych rozszerzono kolumnę z liczbą porządkową, aby zmieścić numery 3-cyfrowe.
- Poprawiono błąd polegający na tym, iż przy wpisywaniu rodziców osoby do księgi Chrztów, przy włączonej opcji wyliczania wieku rodziców był on wyliczany nieprawidłowo.